Bunları Öğrendikten Sonra Otomobilinizde Klima Kusuru Yapmayacaksınız! İşte Herkesin Otomobilindeki Klima İle Yaptığı 5 Kusur

Dışarısı sıcakken ve otomobilinizin kapısını yalnızca bir ısı duvarı ile karşılanmak için açtığınızda o hissi biliyor musunuz? Bu hiç güzel bir his değil. Ve otomobillerin şimdi kliması olmadığı vakitleri hatırlıyor musunuz? Sıcak bir otomobilde uzun bir uzaklık sürmek zorunda kalmak en kötüsüydü! Tekrar de otomobilinizde klima olması kusursuz: Artık kavurucu sıcak bir otomobilde oturmak ve sıcaktan mide bulantısı çekmek zorunda değilsiniz. Lakin klimayı gerçek halde kullanmanız gerekiyor! Haberimizde kimi yaygın klima yanılgıları ve bunların nasıl düzeltileceğine yer verdik.

BU KLİMA KUSURLARINI YAPIYOR MUSUNUZ?1. OTOMOBİLE BİNER BİNMEZ KLİMAYI EN YÜKSEK AYARA GETİRMEK

Çoğu insan otomobile biner binmez klimayı açar ve en yüksek ayara getirir. Lakin bu büyük bir yanılgıdır zira otomobile binmeden yaklaşık bir dakika evvel tüm kapıları ve pencereleri açmak çok daha uygundur. Bu halde, daha arabayı çalıştırmadan sıcaklık biraz düşecektir. Bu, sürüşe başladığınızda klimanızın çok daha az çalışması gerekeceği manasına gelir.

2. ‘DEVRİDAİMİ’ AÇIK TUTMAK

Arabanıza yeni bindiğinizde, devridaimi açmak âlâ bir fikirdir. Bu sayede otomobil çok daha çabuk soğuyacaktır. Lakin araç soğuduktan sonra, klimayı dış havayı kullanmaya geri almalısınız. Bu, soğuk hava akışının araç boyunca çok daha eşit bir formda dağılmasını sağlayacaktır.3. DIŞARISI HALA SERİN OLDUĞU İÇİN SABAHLARI KLİMAYI AÇMAMAK

Çoğu sıcak gün sabahları hala serindir, fakat öğlenden sonra çok sıcak olur. Birçok insan klimayı sadece otomobil kullanırken nitekim ısındığında açar. Tekrar de biraz daha erken açmak daha düzgündür, zira bu biçimde camların içeride buğulanmasını önlemiş olursunuz. Buğulanmış camlar, camlardan dışarıyı görme yeteneğinizi tehlikeye atabilir ve bu da yolda tehlikeli durumlara yol açabilir.

4. HAVA AKIŞINI YANLIŞ İSTİKAMETE YÖNLENDİRMEK

Çoğu vakit, beşerler hava akışını yanlış tarafa çevirdikleri için klimanın açık olduğunu bile fark etmezler. Eşit dağılmış bir hava akışı oluşturmak istiyorsanız, havayı otomobildeki şahısların yüzlerine değil üste hakikat yönlendirmelisiniz. Bu formda, yalnızca yüzünüz yerine tüm otomobil soğuyabilir. Bu halde de çok daha rahat edersiniz.

5. BAKIM

Bunu duymak istemeyebilirsiniz fakat otomobilinizin klimasının bile bakıma gereksinimi var. Klima filtresinin her 15.000 ila 20.000 kilometrede bir değiştirilmesi gerekir. Ayrıyeten, soğutucuyu da birkaç yılda bir değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle, klimanızın düzgün çalışmasını istiyorsanız, bakımına ayak uydurduğunuzdan emin olun.