Bu optik llüzyonda saklanan üç kapalı yüzü bulabilir misin? İşte IQ düzeyini ölçen optik illüzyon testi

Optik illüzyonlar, gözlerimizi ve zihnimizi kandırmakta mükemmeldir. Gördüğümüzün gerçek olduğuna inanmamızı sağlarken, gerçekte öbür bir şey daha var.

Optik illüzyonlar ayrıyeten sıradan ömürden kopmamıza ve farklı bir şeyle meşgul olmamıza yardımcı olur. Müşahede marifetlerimizi uygun bir formda kullanma fırsatı ile birlikte bize cümbüş sağlar.

Gözlerimiz ve beynimiz için yeterli bir idman biçimidir. Bilim adamları, optik illüzyonların gözlerimiz ve bilhassa beyin üzerindeki tesirini anlamak için çalışmalar yaptılar. Beynin karmaşık işleyişi, beynimizin optik illüzyonları algılama biçimiyle tanımlanabilir.

OPTİK İLLÜZYONDA SAKLANAN ÜÇ ZIMNÎ YÜZÜ BULUN

Bu imaj, sakallı bir adamın kolay bir imajı üzere görünebilir, ancak o denli değil. Bu fotoğrafta bilinmeyen üç yüz var ve onları 13 saniye içinde tespit etmeniz gerekiyor.
Biraz beyin jimnastiği yapmaya hazır mısınız?

Gizli yüzleri tespit etmenin sıkıntı olduğunu biliyoruz, fakat büyük müşahede maharetine sahip bir kişi, 13 saniye içinde katiyetle üç bâtın yüzü tespit edecektir. Yüzleri çok daha süratli fark edecek kimi insanların zeka düzeyinin hayli yüksek olduğu ön plana çıkıyor. Kapalı olan yüzleri 13 saniye içinde bulursanız sizde bir dahi olabilirsiniz. Pekala siz kaç tane yüz görüyorsunuz?

KAÇ TANE YÜZ TESPİT EDEBİLDİNİZ?

Yüzlerden ikisinin fark edilmesi hayli kolayken, üçüncüsü biraz sıkıntı. İmaja konsantre olmayı ve mümkün tüm açıları incelemeyi deneyin. Yanıtınız çabucak önünüzde olacak.

Bu kadar kısa müddette üç yüzü de tespit etmenin kolay olmadığını biliyoruz ve bu kuvvetli vazifesi denemek için vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Harikulâde müşahede marifetleriyle üç yüzü de görmeyi başaranların gayretlerini da alkışlıyoruz. Üç yüzü de göremeyenler, tahlil için aşağıya kaydırabilir.