Bu Altcoin İçin Uyardılar: Yüzde 60 Düşebilir!

2018 benzeri bir ayı piyasası, bir altcoin fiyatının önümüzdeki günlerde dip bulmasıyla tetiklenebilir. Bu felaket hakkında analistler neler söylüyor göz atalım…

Analistler, bu altcoin projesinde %60 düşüş bekliyor

Ethereum fiyatı, satışların hafta sonuna rağmen devam etmesiyle 18 Haziran’da 1.000 doların altına düştü. ETH, Ocak 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 975 dolara ulaştı. Aynı zamanda, Kasım 2021’deki rekor seviyeden değerinin %80’ini kaybetti. Düşüş, Federal Rezerv’in 75 baz puanlık faiz artırımına ilişkin endişeler arasında ortaya çıktı.

Veri kaynağı Ecoinometrics’te bir analist olan Nick, Fed etkisi hakkında şunları söylüyor:

Federal Rezerv oranları artırmaya henüz başlamadı. Kayıtlara göre, bilançolarında da hiçbir şey satmadılar.

Analist bu açıklamalarıyla daha fazla olumsuzluk olacağı hakkında uyardı.

Ethereum çöküşü devam ediyor

Yatırımcılar, son günlerde Ethereum fiyatını endişeyle izliyorlar. Bu esnada, 1.000 doların altında kesin bir düşüşün, devasa kaldıraçlı pozisyonların zorunlu tasfiyesini tetikleyeceğinden korkuyorlar. Buna karşılık, bu Ethereum üzerinde daha fazla aşağı yönlü baskı oluşturacak. Korkular, piyasa volatilitesine atıfta bulunarak para çekme işlemlerini durduran bir çift kripto kredi platformu olan Babel Finance ve Celsius Network nedeniyle ortaya çıkıyor…

Mayıs ayı itibariyle 10 milyar dolarlık varlığı yöneten bir kripto hedge fonu olan Three Arrow Capital, iflasın eşiğinde. Şimdi bu durum, teminatını pozisyonlarını korumak için destekleyememesinden sonra daha da yoğunlaştı. İflas haberi, 40 milyar dolarlık bir “algoritmik stablecoin” projesi olan Terra’nın çökmesinden bir aydan kısa bir süre sonra geldi.

Bu olaylar, Ethereum’un ekosisteminden büyük bir sermaye çekilmesiyle aynı zamana denk geliyor. TLV çözülme iki kısımda meydana geldi. İlk olarak, Ethereum’un DeFi projelerindeki TVL’si, Mayıs ayındaki Terra fiyaskosunun ardından 94 milyar dolar. Daha sonra bu seviyeden Haziran ortasına kadar 30 milyar dolar daha düştü.

On-chain analitik platformu olan Glassnode’da bir çift analist olan CheckMate ve CryptoVizArt, şunları söylüyor:

Devam etmekte olan borç azaltma olayı gözlemlenebilir şekilde acı verici. Bu durum, bir tür mini-finansal krize benziyor. Ancak, bu acıyla birlikte aşırı kaldıraçtan kurtulma ve diğer tarafta daha sağlıklı bir yeniden yapılanmaya izin verme fırsatı geliyor.

Lider altcoin daha ne kadar risk altında?

Fed’in şahin politikaları ve devam eden DeFi piyasası patlaması, Ethereum için düşüş hareketlerine işaret ediyor.

Teknik açıdan bakıldığında, ETH’nin fiyatının psikolojik desteği olarak 1.000 doları geri kazanması gerekiyor. Bu seviyeden aşağı yönlü kırılırsa, bir sonraki hedef olarak 830 dolar oalcak. Aynı seviye, Şubat 2018’de direnç görevi gördü. Bu Aralık 2018’de yaklaşık 80 dolara %90’lık bir düşüşten önce geldi.

Bu arada, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, ETH düşüşü %90’ın üzerine ulaştığında 2018 ayı döngüsüne benzer bir şey çıkarsa, fiyat 420 dolara kadar düşebilir. İlginç bir şekilde, 420 dolarlık aşağı yönlü hedef, Nisan-Temmuz 2018’de destek ve Ağustos-Eylül 2020’de direnç olarak etkili oldu.