Beykoz Kaymakamlığı’nın yıkım kararına rağmen, kıyıdaki işgale son verilmiyor

İstanbul Beykoz ilçesindeki Anadolu Kavağı Mahallesi Macar Tabya Caddesi’ne bağlı deniz kenarındaki Taşlık Çıkmazı’nda kamuya ilişkin yürüyüş alanı kimi mesken sahiplerince işgal edildi. Mülk sahiplerinin tapularında hane girişi-çıkışı Macar Tabya Caddesi’nde olmasına rağmen deniz tarafına kapı açarak maddeyi çiğnedi. Ayrıyeten kıyı şeridi de yurttaşın kullanımına kapandı.

Anadolu Kavağı sakinlerinin Beykoz Kaymakamlığı’na yaptığı müracaat sonucunda, işgale neden olan durumların ortadan kaldırılması tarafında karar çıktı. Bu karara rağmen konut sahiplerinin geri adım atmadığı görüldü. Anadolu Kavağı sakinleri kaymakamlık kararının uygulanmasını istiyor. Ayrıyeten yurttaşlar Beykoz Belediyesi’ni de vazifeye davet etti.

Başvurdukları hiçbir yetkiliden karşılık alamadıklarını söyleyen Anadolu Kavağı Muhtarı Sevim Lüleburgaz, “Anadolu Kavağı’nda denize girecek çok az bir yer var. Onu da sahiplenmeye çalışıyorlar. Nereye başvurduysak elimiz boş döndük. Yetkililere şu ana kadar sesimizi duyuramadık” diye konuştu.

“KARAR UYGULANSIN”

Muhtar Lüleburgaz, “Son seçimde AKP’ye hiç oy çıkmamasının bedelini mi ödüyoruz bilemedim” diyerek kelamlarına şöyle devam etti:

“Kaymakamlık, Beykoz Belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ortasında mekik dokuduk. Kaymakamlığın yıkım kararının uygulanması için uğraş sarf ediyoruz. Lakin kimse sorumluluğu üstüne almıyor. İş çığırından çıktı. Denize giren bayanların fotoğraflarını çektiler. Bu bahis da mahkemeye intikal etti. Kelamlı tacizlere muhatap oluyoruz. Evvelce arabuluculuk yapmaya çalıştım. Lakin vefat eden eşime bile hakaret ettiler. Sürtüşme daha nereye gidecek bilmiyoruz. Bu şahısların ardında kim var? Kurumları vazifesini yapmaya davet ediyoruz.

“ÖZGÜRCE KULLANMALIYIZ”

Yaşadıkları sıkıntıyla ilgili konuşan Anadolu Kavağı sakinlerinden Hatice Yontan, “Orası da devletimizin yeriyse özgürce denize girmeliyiz” derken öbür bir mahalle sakini Merve Ulu ise “Mücadelemiz haksız işgal ortadan kalkana, demir kapılar sökülene kadar devam edecek. Kamuya ilişkin bu yeri hiç kimse halkın kullanımına kapatamaz. Yetkilileri misyona davet ediyoruz” sözlerini kullandı.