BBDK 7 aylık dataları paylaştı: 552,2 milyar TL gereksinim kredisi kullanıldı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), 9 Haziran’da yayımladığı basın açıklamasıyla tüketici kredilerine ait genel vade hudutlarında değişikliğe gitti. 50 – 100 bin TL ortası kredilerde 24 ay, 100 bin TL ve üzeri kredilerde 12 ay olarak belirlenen vadelerin yanı sıra, minimum ödeme fiyatları da değişti. BDDK’nın bu atılımının akabinde tüketici kredileri 4 ay sonra bir birincisi gerçekleştirerek 8 Temmuz haftasında yavaşlama belirtisi gösterse de, 2022’nin birinci yarısına ait datalarda tüketici kredilerinin büyümesini sürdürdüğü görüldü. Buna nazaran 5 Ağustos prestijiyle toplam meblağı 929,7 milyar TL’ye yükselen tüketici kredilerinin içinde çoğunluğu 552,2 milyar TL kıymetle muhtaçlık kredileri oluşturdu.

“YAZ BAŞINDAN BU YANA 5,39 MİLYAR TL GEREKSİNİM KREDİSİ KULLANILDI”

Verileri pahalandıran Hesapkurdu.com Bankacılık İş Geliştirme Müdürü Orhun Çağlar Atilla, “BDDK bilgilerine nazaran vade ve taban ödeme fiyatlarındaki değişimlere ve yükselen faiz oranlarına karşın yaz başından bu yana 5,39 milyar TL gereksinim kredisi kullanıldığı görülüyor. Birebir periyotta takibe düşen gereksinim kredilerinde de haftalık bazda yükselişler göze çarpıyor. Bu noktada, bankalara borçlanmayı düşünen tüketicilerin muhtaçlık kredisi ile nakit avansın farklarını ve avantajlarını bilmeleri, gereksinimlerine en uygun tahlili tercih edebilmeleri açısından değer arz ediyor” dedi.

KISA VADELİ VE DÜŞÜK DENGELİ MUHTAÇLIKLAR İÇİN NAKİT AVANS ÖNERİLİYOR

İhtiyaç kredilerinde artan faizler, kullanıcıları farklı seçeneklere de yönlendirdi. Kredi kartı üzerinden taksitli olarak nakit çekimi formunda tanımlanabilen nakit avansın bu seçeneklerden biri olduğuna ve 12 ay vadeyle kullanılabildiğine dikkat çeken Atilla, “İhtiyaç kredilerinde ölçüye nazaran 36 ay vadeye kadar çıkılabilse de küçük bir hesap yapıldığında iki seçenek ortasındaki farklar anlaşılabiliyor. Merkez Bankası tarafından aylık olarak açıklanan nakit avans faiz oranlarına nazaran Ağustos 2022 için belirlenen faiz oranı yüzde 1,80 oldu. Gereksinim kredilerinde ise bu oran, bankadan bankaya ve tüketicinin kredi notuna nazaran değişmesine karşın, yüzde 1,95’ten başlıyor. Bu noktada 10 bin TL nakit gereksinimi için nakit avansı seçen bir tüketici, aylık 955 TL taksit meblağıyla 12 ayın sonunda toplamda 11 bin 460 TL ödüyor. Tıpkı meblağ ve vadede gereksinim kredisi kullanılması durumunda ise, mevcut en düşük faiz oranıyla aylık taksit fiyatı 965 TL olurken, toplam geri ödemenin 11bin 635 TL olacağı varsayım edilebiliyor. Bu meblağ, tüketici kredilerinde zarurî tutulan hayat sigortası masrafını içermiyor. Bu açıdan kısa vadeli ve düşük dengeli muhtaçlıklar için nakit avans daha avantajlı görünüyor” diye konuştu.

“DAHA BÜYÜK MEBLAĞLAR İÇİN MUHTAÇLIK KREDİSİ TERCİH EDİLEBİLİR”

10 bin TL üzere daha kısa vadede, daha düşük taksitlerle ödenebilecek ölçüler için kredi sürecine girmeden, bankaya uğramadan, sırf ATM üzerinden nakit avans kullanmanın daha cazip sayılabileceğini belirten Orhun Çağlar Atilla, şunları söyledi:

“Kredi kartı ve nakit avans limitlerinin kâfi olmadığı durumda gereksinim kredileri tercih edilebiliyor. Kullanılacak alana nazaran farklı bankaların farklı gereksinim kredisi çeşitlerinden yararlanabilen tüketiciler, şimdiki faiz oranlarıyla ortalama taksit fiyatlarını Hesapkurdu.com üzerinde yer alan araç üzerinden hesaplayabiliyor. Birebir durum, nakit avans için de geçerli. Öte yandan Hesapkurdu.com’a kayıt olan tüketiciler, bankaların platformumuza özel sunduğu avantajlı faiz oranlarından ve vade seçeneklerinden yararlanabiliyor.