Apple Car projesinde bazı sorunlar baş gösterdi

Elektrikli araç piyasası inanılmaz bir hızla büyümekte. Azalan bakım ve şarj maliyetleri bu araçları tüketiciler için daha cazip kılıyor. Ayrıca, bazı ülkelerin benzinli araç satışlarını yasaklama düşüncesi olduğundan daha fazla insan elektrikli seçeneklere yönlendiriyor. Bu artan ilgi, piyasaya giren şirket sayısında da bir artışa yol açtı. Xiaomi bile kendi elektrikli aracını tanıtmak için gün sayıyor. Ve bu Çinli teknoloji devi bu yolda yalnız değil. Apple gibi birçok şirket de bu yolda ilerliyor. Ancak son bilgiler, Apple Car projesinin iyi gitmediğini gösteriyor.

Endüstriyi yakından takip edenler, Ming-Chi Kuo adını duymuş olmalı. Bu analist, özellikle Apple konusunda bir uzman. Gelecek Apple ürünleri ve özellikleri hakkında doğru tahminlerde bulunmasıyla tanınır. Ancak Kuo’nun son tahminleri, şirket içinde işlerin iyi gitmediğini gösteriyor.

Apple Car projesinde bazı sorunlar baş gösterdi

Kuo’ya göre, Apple’ın araç üzerindeki çalışması tamamen görünmez olmuş durumda. Eğer Apple otomotiv pazarına nüfuz etmek için bir satın alma stratejisi benimsemezse, Apple Car’ın “önümüzdeki birkaç yıl içinde” seri üretime geçmesi muhtemel değil. Aslında, Kuo’nun tahminleri beklenmedik değil. Apple Car, şirketin gündeminde birkaç yıldır bulunuyor ve ilk duyurulduğundan beri dört gözle bekleniyor.

Ancak, zamanla daha az bahsedilmeye başlandı. Dahası, projede sorunlar olduğuna dair çeşitli raporlar var. Örneğin, otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalışan ekibin bazı teknik sorunlarla karşılaştığı biliniyor. Ayrıca, Apple Car projesi son yıllarda birçok üst düzey liderlik değişikliği gördü, bu da biraz istikrarsızlık ve aksamaya neden oldu.

Ancak, belirttiğimiz sorunlar ve projedeki tüm problemler, Apple Car projesinin iptal edileceği anlamına gelmiyor. Burada unutulmamalıdır ki Apple’ın karşılaştığı zorluk, bir araba yapmak değil, mükemmel bir araba yapmaktır. Eğer Kuo’nun tahminleri doğruysa, araç 2025’te test aşamasına girecek ve 2026’da satışa hazır olacak. Ancak, bu zaman çizelgesi daha önce birkaç kez ertelendiği için Apple Car’ın çıkışı daha da gecikebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx