AK Parti’li Ceylan’dan ‘anıt ağaç’ kesiti reaksiyonu

AK Parti’li Ceylan, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Ankara’nın Nallıhan ilçesindeki ormanın 21 Ekim 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile Sarıçalı Dağı Ulusal Parkı olarak müdafaa statüsüne kavuşturulduğunu hatırlatarak, bölgenin güçlü biyoçeşitliliğe sahip olduğunu söyledi.

1740 rakımlı bölgede, 600 civarında anıt özelliği taşıyan 70 ile 180 santimetre çapında, 500 ile 1200 yaş aralığında karaçam, kasnak meşesi, ardıç ve fındık ağaçları bulunduğunu kaydeden Ceylan, “Sarıçalı Dağı Ulusal Parkı’nın kuzey eteklerinde çok sayıda anıt ağaç olmasına ve mutlak korunması gereken ekosistem olmasına karşın, Orman Genel Müdürlüğü bölgenin ulusal park hududuna dahil edilmesine tüm ısrarlarımıza karşın müsaade vermemiştir” dedi.

‘KONUNUN KAPATILMASINA MÜSAADE EDİLMEMELİ’

Bakım yapmak mazeretiyle bu alanda yüzlerce ağacın kesildiğine tabir eden Ceylan, “Bu kesilen ağaçlardan 50 civarındaki ağaç anıt ağaç özelliği taşımaktadır. Yaptığımız incelemeler sonucunda yapılan ağaç kesitlerinin bilimden, teknikten uzak, Amenajman Planı’na karşıt olduğuna şahsen şahit olduk. Kesilen 50 civarındaki anıt ağcın 80-140 santimetre çapında, yaklaşık 50 ile 1100 yaşlarında olduğu anlaşılmış olup, bu görünüm karşısında üzüntümüzden kahrolduk. Bu vahim yanılgı meslek taassubu çerçevesinde düşünülerek mevzunun kapatılmasına müsaade edilmemelidir. Bahis meslek taassubu dışında kıymetlendirilerek tarafsız bir halde incelenerek bu vahim yanlışın sorumluları bu yaptıkları yanlışlığı görmelidir ve bütün orman teşkilatı bu yanlış uygulamadan ders almalıdır.” 

KAYNAK: DHA