ABD’de tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi yeni tepeye çıktı

New York Fed, haziran ayına ilişkin Tüketici Beklentileri Anketi’nin sonuçlarını yayımladı.

Yaklaşık 1300 hane halkının iştirakiyle gerçekleştirilen anketin sonuçlarına nazaran, gelecek 12 ayı kapsayan kısa vadeli medyan enflasyon beklentisi 0.2 puan artışla yüzde 6.8’e yükseldi.

Bu devirde rekor tazeleyen kısa vadeli enflasyon beklentisi, mayısta da yüzde 6.6 ile anketin yapılmaya başlandığı 2013’ten bu yana en yüksek düzeye ulaşmıştı.

ORTA VADELİ ENFLASYON BEKLENTİSİNDE DÜŞÜŞ GÖRÜLDÜ

Gelecek 3 yıllık süreci kapsayan orta vadeli enflasyon beklentisi ise birebir devirde 0.3 puan azalarak yüzde 3.6 düzeyine geriledi.

Ocak ayından bu yana en büyük düşüşü gösteren orta vadeli enflasyon beklentisi, mayısta yüzde 3.9 düzeyinde gerçekleşmişti.

Harcamalardaki artışa ait beklenti de bu periyotta 0.6 puan azalarak yüzde 8.4’e gerilemesine karşın 2021’in ortalaması olan yüzde 5’in hayli üzerinde kalmaya devam etti.

HAZİRAN AYI ENFLASYONU ÇARŞAMBA GÜNÜ AÇIKLANACAK

ABD’de geçen ay açıklanan datalara nazaran, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) mayısta aylık yüzde 1 artarken, yıllık yüzde 8.6 ile Aralık 1981’den bu yana kaydedilen en yüksek artışı göstermişti.

Ülkede enflasyonun yükseliş eğilimini sürdürerek yine 41 yılın tepesine çıkmasının akabinde ABD Merkez Bankası (Fed) haziran toplantısında 75 baz puanla 1994’ten bu yana en süratli faiz artışını gerçekleştirmişti.

ABD’de çarşamba günü açıklanacak haziran ayı enflasyonuna ait piyasa beklentisi ise yıllık bazda yüzde 8.8 ile 41 yılın yeni doruğuna çıkması tarafında.