2022 DUS müracaatları ne vakit, saat kaçta bitiyor? DUS baraj puanı kaç?

Diş Hekimliği Fakültelerinden mezun ya da eğitimlerine devam eden bireylerin uzmanlık eğitimi almak istediklerinde girmeleri zarurî olan Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitim Sınavı‘nın (DUS) müracaatlarının bitmesine saatler kaldı.İşte, imtihana girecek adaylar için merak edilen soruların karşılığı…

2022 DUS MÜRACAATLARI NE VAKİT, SAAT KAÇTA BİTİYOR?

ÖSYM, 26.08.2022 günü DUS müracaatlarının erişime açıldığını duyurmuştu. İmtihana müracaatlar, 05 Eylül 2022 tarihinde yani yarın gece 23:59 saatleri itibariyle sona erecek.

DUS BAŞVURUSU NERDEN VE NASIL YAPILIR?

Adaylar, müracaatlarını elektronik ortamda ÖSYM Müracaat Merkezleri aracılığıyla yahut ferdî olarak saat 10.00’dan itibaren ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden yahut ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir uygulamasından yapabileceklerdir.

DUS FİYATI NE KADAR, NERDEN YATIRILACAK?

DUS fiyatı 2022 yılı için 310 TL olarak açıklandı. Adaylar, müracaat bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra imtihan fiyatını müddeti içinde yatırarak müracaatlarını tamamlayacaklardır.

DUS NE VAKİT, SAAT KAÇTA?

Diş Hekimliği Uzmanlık Eğitim İmtihanı, 16 Ekim 2022 tarihinde saat 10:15 başlayacak. İmtihan toplamda 150 dakika (2.5 saat) sürecek.

DUS’TA YANLIŞLAR DOĞRULARI GÖTÜRÜR MÜ?

DUS’ta 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir.

DUS BARAJ PUANI KAÇTIR?

DUS baraj puanı 45’dir. Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na giren adayların tercih yapabilmesi için en az 45 puan almış olması gerekmektedir. Puanı 45’den düşük olan adaylar yerleştirme sürecine dahil edilmemektedir.

DUS PUANI HESAPLANABİLMESİ İÇİN KAÇ NET YAPILMALIDIR?

DUS puanının hesaplanabilmesi için kaç net yapılması gerektiği belirtilmemiştir.

2022 DUS İMTİHAN SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

2022 DUS imtihan sonuçları ÖSYM’nin imtihan takvimine nazaran 09.11.2022 tarihinde açıklanacaktır. Adaylar DUS sonuçlarını ÖSYM’nin Aday Süreçleri Sistemi yahut ÖSYM Aday Süreçleri Taşınabilir Uygulaması aracılığıyla öğrenebilmektedir.