1915 Çanakkale Köprüsü’ne ‘istihdam’ mükafatı

1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi’ni muvaffakiyetle tamamlayan ve işletmesini yürütmekte olan DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi iştirakinin istihdam çalışmaları, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından ödüllendirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) yönetiminde Yap-İşlet-Devret (YİD) modeliyle DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi iştiraki tarafından yapılan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu inançlı, süratli ve konforlu ulaşım imkânı sunarken, iktisada ve istihdama paha katmayı sürdürüyor.

DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi iştiraki, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı, Toplumsal Güvenlik Kurumu tarafından Çanakkale’nin 2021 yılında en çok sigortalı istihdamı sağlayan, en çok prim ödeyen, en çok engelli istihdamı sağlayan ve en çok bayan sigortalı istihdamı sağlayan şirketi mükafatlarına layık bulundu.

Mükafatlar, Türkiye Toplumsal Güvenlik Kurumu Lideri Cevdet Ceylan’ı temsilen, Toplumsal Güvenlik Kurumu Çanakkale İl Müdürlüğü Toplumsal Güvenlik Kontrol Ünitesi Sorumlusu Muhittin AKA tarafından ÇOK A.Ş. İdare Şurası Üyesi Reşit Yıldız’a takdim edildi.
Rekor müddette tamamlanan proje, istihdamda da rekortmen
İki kıta ortasındaki geçiş müddetini 6 dakikaya indiren ve planlanan öbür otoyollar ile Batı Anadolu ile Avrupa ülkeleri ortasında direkt ilişki sağlayacak olan 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu, 4 yıllık rekor imal müddetiyle dünya inşaat tarihine geçti. Projede 15 farklı ülkeden yaklaşık 30 bin kişi çalıştı. 700’den fazla Türk mühendisin misyon aldığı 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu, istihdam ettiği bayan mühendislerle de isminden kelam ettirdi. Projenin her adımında bayanlar ve engelliler başta olmak üzere dezavantajlı kümelere sağlanan istihdam imkanlarına odaklanan çalışmalar yapıldı.

PROJENİN MAHALLÎ İSTİHDAM TAKVİYESİ DEVAM EDECEK

2023 metrelik orta açıklığıyla ‘dünyanın en uzun orta açıklıklı asma köprüsü’ ve 334 metre zirve noktasıyla ‘dünyanın en yüksek kuleli asma köprüsü’ olma unvanına sahip olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 18 Mart 2022’de yapıldı. DL E&C, Limak, SK ecoplant ve Yapı Merkezi paydaşlığı, inşaat mühletince sağladığı istihdam imkanlarını işletme devrinde de sürdürecek.

KAYNAK: İHA