1.2 milyon emekli 2.500 TL ile ne yiyor

Ayda 2.500 TL emekli aylığıyla geçinmeye çalışan emekli sayısının 1 milyon 200 bin olduğu ortaya çıktı. Meclis’te, “Bu beşerler yemek yemiyor mu?” sorusu soruldu.

Açlık sınırının 6 bin 391 liraya ulaştığı ülkemizde 1 milyon 200 bin emeklinin 2 bin 500 lira aylıkla geçinmeye çalıştığı ortaya çıktı. Bin lira artırım yapıldığında ise 1 milyon 315 bin emekli 3 bin 500 liralık en düşük emekli aylığına mahkum olacak. Açlık hududunun yarısından bile daha az aylık alan emekli sayısının açıklanması TBMM’de, “Bu beşerler yemek yemiyor mu?” sorularına neden oldu.

İçinde 3.600 ek gösterge ile bir dizi af unsurunun de bulunduğu yasa teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’ndaki görüşmelerinde fakir emeklilerin durumu sert tartışmalara neden oldu. MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı, 2.500 liranın altında en düşük aylık alan emekli sayısının 1 milyon 200 bin olduğunu, bunların da yüklü olarak Bağ-Kur emeklisi olduğunu söyledi. AKP Milletvekili Cemal Öztürk ise “Aldığım bilgiye nazaran en düşük emekli aylığı alan kişi sayısı 1 milyon 315 bin kişi. Bunlar yükle Bağ-Kur tarım emeklisi. Düşük prim ödemişler. Gönül isterdi ki daha fazla alsınlar” dedi.

Ek gösterge artışından 2.1 milyonu emekli toplam 5.2 milyon kişi etkilenecek.

NASIL YUTUYORSUNUZ?

CHP Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, iktidar milletvekillerine, “1.2 milyon emeklinin halini öğrendikten sonra Meclis lokantasına inip yemekleri, o lokmaları nasıl yutuyorsunuz?” diye sordu. Bekaroğlu, “Bunlar Bağ-Kur’lu, primi az ödemişler, diyorsunuz. Ne yani bu beşerler yemek yemiyor mu? Pazara gitmiyorlar mı, faturalarını nasıl ödüyorlar? Beşerler bu parayla nasıl geçinir?” diye sordu.

GARANTİYE 40 MİLYAR EMEKLİYE GELİNCE YOK

CHP Milletvekili Emine Gülizar Emecan iktidarın Kur Muhafazalı Mevduat (KKM) garantisi için maddeleri çiğneyip bütçede ödeneği olmayan parayı zenginlere aktardığını, emeklilere gelince ise bütçe imkanlarını münasebet gösterdiğini söyledi. Emecan, iktidarın 3 bin 500 lira aylık alan 1 milyon 315 bin emekliye 3.5 milyar liralık artırımı verirken zorlandığını, fakat KKM garantisine 21.1 milyar lira ödeme yapıp bütçeye de 40 milyar lira ek ödenek ayırdığını belirtti.